هنری کسینجر وزیر خارجه اسبق و نظریه پرداز آمریکایی روابط بین الملل روز گذشته در یک مصاحبه رادیویی ایران را مشکلی بزرگ تر از داعش برای آمریکا دانست. به گزارش کمیاب به نقل از هافینگتون پست کسینجر در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا (NPR) با اشاره به جایگاه تاریخی ایران و نفوذ این کشوردر منطقه خاورمیانه ایران را مستعد ترین کشور منطقه برای ایجاد هژمونی و تشکیل یک امپراتوری قوی در خاورمیانه دانست. کسینجر با اشاره به اینکه نقشه خاورمیانه در حال تغییر است و مرزهای کنونی که ماحصل سال های پس از فروپاشی عثم ...

کسینجر: ایران مشکل بزرگتری از داعش است/ امپراتوری ایرانی ها در حال شکل گیری است

Henry A. Kissinger, author of his new book World Order.

هنری کسینجر وزیر خارجه اسبق و نظریه پرداز آمریکایی روابط بین الملل روز گذشته در یک مصاحبه رادیویی ایران را مشکلی بزرگ تر از داعش برای آمریکا دانست.

به گزارش کمیاب به نقل از هافینگتون پست کسینجر در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا (NPR) با اشاره به جایگاه تاریخی ایران و نفوذ این کشوردر منطقه خاورمیانه ایران را مستعد ترین کشور منطقه برای ایجاد هژمونی و تشکیل یک امپراتوری قوی در خاورمیانه دانست.

کسینجر با اشاره به اینکه نقشه خاورمیانه در حال تغییر است و مرزهای کنونی که ماحصل سال های پس از فروپاشی عثمانی و جنگ اول جهانی (۱۹۱۹-۱۹۲۰) در حال از بین رفتن است، افزود: این مساله از منظر استراتژیک یک فرصت بی نظیر در ��ختیار ایران قرار داده است. من ایران را مشکل بزرگ تری از داعش می دانم. داعش گروهی متشکل از ماجراجویان نظامی با یک ایدئولوژی تهاجمی است. داعش اگر بخواهد تبدیل به یک واقعیت دائمی استراتژیک شود باید سرزمین های بیشتری را تحت سلطه خود گرفته و آنها را حفظ کند. از نظر من مقابله با گروهی چون داعش بسیار قابل کنترل تر از درگیری با کشوری چون ایران است.

کسینجر تاکید کرد در شرایط کنونی یک محور شیعه از ایران تا بغداد و سوریه و از آنجا تا جنوب لبنان و مرزهای مدیترانه کشیده شده است که این مساله در شرایط کنونی که مرزهای سیاسی سابق خاورمیانه در حال فرسایش است ، امکان تشکیل به گفته او یک “امپراتوری ” را به ایران در منطقه خاورمیانه می دهد.

او درباره بحران روسیه و اوکراین نیز گفت غرب و روسیه دیدگاه های متفاوتی درباره اوکراین دارند و روسیه اوکراین را جزئی از میراث تاریخی خود می داند.

از این رو کسینجر توصیه کرد بهترین راه حل برای حل بحران اوکراین تبدیل این کشور به یک فنلاند و یا اتریش است به نحوی که به جای اینکه غرب بخواهد از اوکراین به عنوان یک پاسگاه مرزی استفاده کند این کشور تبدیل به پلی بین روسیه و غرب شود.

کسینجر درباره احتمال نامزدی هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا از حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز گفت : او یک دوست خوب است و فکر می کنم رییس جمهور خوبی هم باشد . اما نامزدی او مرا در معذوریت قرار خواهد داد چون من (مثل همیشه) از جمهوریخواهان حمایت خواهم کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه