مهمترین بخش های سخنرانی اوباما درباره ایران به این شرح است:. - برای حل مسئله هسته ای ایران شیوه دیپلماتیک را در پیش می گیریم. - اختلافات میان ایران و آمریکا عمیق است و یک شبه حل نمی شود اما خواهان در پیش گرفتن مسیر دیپلماتیک برای حل مسئله هسته ای ایران هستیم. - به روحانی گفتم که ما دست یابی ایران به انرژی اتمی صلح آمیز را تایید می کنیم ولی برای جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای پافشاری می کنیم. - به دنبال تغییر حکومت در ایران نیستیم. تمایل داریم دست یابی ملت ایران به حق خود در انرژی ...

مهمترین بخش های سخنرانی اوباما درباره ایران به این شرح است:

- برای حل مسئله هسته ای ایران شیوه دیپلماتیک را در پیش می گیریم.

- اختلافات میان ایران و آمریکا عمیق است و یک شبه حل نمی شود اما خواهان در پیش گرفتن مسیر دیپلماتیک برای حل مسئله هسته ای ایران هستیم.

- به روحانی گفتم که ما دست یابی ایران به انرژی اتمی صلح آمیز را تایید می کنیم ولی برای جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای پافشاری می کنیم.

أوباما یذکر ضحایا الأسلحه الکیماویه الإیرانیین فی کلمته بالأمم المتحده

- به دنبال تغییر حکومت در ایران نیستیم. تمایل داریم دست یابی ملت ایران به حق خود در انرژی صلح آمیز هسته ای تضمین شود اما اصرار می کنیم که دولت ایران به مسؤولیت های خود درباره منع گسترش سلاح هسته ای پایبند باشد.

- جان کری وزیر خارجه آمریکا را مسؤول ارتباط با ایران کرده ام.

- خاطرات نظامیانی که از سلاح شیمیایی رنج می بردند و یهودیانی که در اتاق های گاز کشته شدند و دهها هزار ایرانی که مورد هدف گازهای سمی قرار گرفتند؛ اجماع جهانی علیه کاربرد سلاح شیمیایی را تقویت کرد.

- در صورتی منافع امنیت ملی آمریکا تهدید شود به سمت کاربرد زور می رویم.
– رهبر ارشد ایران فتوایی درباره منع تولید سلاح هسته ای صادر کرده است و حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم تاکید کرد کشورش سلاح هسته ای تولید نخواهد کرد. این دو موضع گیری باید مبنایی برای حل مسئله هسته ای ایران قرار بگیرند تا حقوق ملت ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای ، محقق شود و در عین حال تضمین شود که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است. این سخنان مقامات ایران باید با عملکرد شفاف همراه شود.

- اوباما به کودتا علیه دولت مصدق اشاره کرد ولی گفت: چنین دخالتی در امور داخلی ایران روی نخواهد داد.

حاشیه ها

- به هنگام سخنرانی اوباما، حسن روحانی رئیس جمهور ایران حضور نداشت و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سرپرستی هیات ایرانی را برعهده داشت.

- رسانه ها گفته اند سخنان اوباما به قربانیان ایرانی سلاح شیمیایی اش، اشاره به حسن روحانی رئیس جمهور ایران است.

- اوباما بعد از رئیس جمهور برزیل، دومین سخنران در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود.

به نقل از عصرایران

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه