کاخ توپکاپی واقع در ساحل خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره با چشم‌اندازی زیبا، رو به تنگه‌ی بسفر امروزه به یکی از مقاصد گردشگری در شهر استانبول تبدیل شده است. معماری این بنا به سبک باروک است و به دوره‌ی عثمانی برمی‌گردد. این کاخ زیبا امروزه به موزه تبدیل شده است و شامل عمارت اصلی، ساختمان‌های کوتاه اطراف محوطه، عمارت‌های فرعی و باغ‌هایی زیبا است. سازمان یونسکو در سال ۱۹۸۵ این بنا را به ثبت رسانده است. در قسمت چپ کاخ ؛ حرم‌سرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می‌کرد ...

 

کاخ توپکاپی واقع در ساحل خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره با چشم‌اندازی زیبا، رو به تنگه‌ی بسفر امروزه به یکی از مقاصد گردشگری در شهر استانبول تبدیل شده است. معماری این بنا به سبک باروک است و به دوره‌ی عثمانی برمی‌گردد. این کاخ زیبا امروزه به موزه تبدیل شده است و شامل عمارت اصلی، ساختمان‌های کوتاه اطراف محوطه، عمارت‌های فرعی و باغ‌هایی زیبا است. سازمان یونسکو در سال ۱۹۸۵ این بنا را به ثبت رسانده است.

 

 

01_topkapi_palace

 

 

02_topkapi_palace

 

 

03_topkapi_palace

 

 

04_topkapi_palace

 

 

05_topkapi_palace

 

 

در قسمت چپ کاخ ؛ حرم‌سرا  قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می‌کرده‌اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات، کتابخانه‌ی احمد سوم، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده‌ی سلطنتی، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌ها است. در میانی‌ترین بخش این قصر زیبا عمارتی است که ردای حضرت محمد (ص) در آن نگهداری می‌شود. این ردا پس از آن که عثمانی‌ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد.
 
موزه‌های باستان‌شناسی در قسمت داخلی اولین حیاط کاخ توپکاپی قرار دارند. در این مکان کلکسیونی از عتیقه‌ها و گنج‌های باارزش وجود دارد. ازجمله این آثار با ارزش می‌توان به تابوت سنگی اسکندر و نمای سردر معبد آتن اشاره کرد. در موزه مشرق باستان نیز می‌توان نمونه‌هایی از هنر سومری‌ها، بابلی‌ها و آشوریان را یافت.
 
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه