آمادگی ۱۰ هزار تروریست داعش برای حمله به پایتخت عراق

آمادگی ۱۰ هزار تروریست داعش برای حمله به پایتخت عراق

در حالی که این روز‌ها بخش عمده توجه بین‌المللی به اقدامات تروریست‌های داعش در شهر کوبانی در سوریه معطوف شده، اینک برخی مقامات عراقی از آماده شدن چندین هزار تروریست برای حمله به بغداد خبر می‌دهند. در همین راستا، درخواست‌هایی برای فرستادن نیروی زمینی از سوی آمریکا به عراق برای مقابله با این تروریست‌ها مطرح شده است.

به گزارش «کمیاب» به نقل از روزنامه «تلگراف»، در شرایطی که خبر می‌رسد تروریست‌های داعش در عراق، توانسته‌اند تا منطقه ابوغریب در نزدیکی بغداد پیشروی کنند، یک مقام ارشد دولتی عراق گفته حدود ۱۰ هزار تروریست داعش، خود را برای حمله به پایتخت آماده می‌کنند. در همین حال، خبر می‌رسد مقامات عراقی درخواست اعزام نیروی زمینی آمریکا به عراق را مطرح کرده‌اند.

صباح الکرحوت، رئیس شورای استان «انبار» عراق در غرب بغداد ـ که اکنون بخش عمده‌ای از آن در کنترل تروریست‌های داعش قرار گرفته ـ فردی است که خبر آماده سازی داعش برای هجوم ۱۰ هزار نفری به بغداد را اعلام کرده است. در این میان، گفته می‌شود با توجه به دردسرهایی که نیروهای آمریکایی پیش از این در فلوجه و رمادی، دو شهر مهم استان انبار با آن روبه‌رو شده بودند، تمایلی برای بازگرداندن نیرو‌هایشان به این منطقه ندارند.

با این حال، در صورتی که تروریست‌های داعش بتوانند بر این استان کنترل کامل پیدا کنند، پایگاه مناسبی برای انجام یک حمله همه جانبه علیه بغداد پیدا خواهند کرد. مقامات عراقی می‌گویند در حالی توجه بین‌المللی در هفته‌های اخیر بر تحولات کوبانی متمرکز بوده که در این مدت، استان انبار عملاً در معرض سقوط ‌است.

در همین حال، نیروهای دولتی عراق در شهر رمادی، مرکز استان انبار، روز شنبه وارد درگیری با نیروهای داعش شدند؛ اما مقامات آمریکایی هشدار می‌دهند ‌این شهر در موقعیتی شکننده قرار دارد. از سوی دیگر، تشدید فعالیت داعش در انبار، سبب شکل‌گیری این گمانه شده که عملیات تروریست‌ها در کوبانی، صرفاً حربه‌ای برای پرت کردن حواس جامعه بین‌المللی از دیگر مناطق بوده است.

اکنون بخش عمده دره فرات که از ترکیه تا سوریه و سپس عراق امتداد یافته و به بغداد می‌رسد، در کنترل داعش است. در صورتی که رمادی سقوط کند، تروریست‌های داعش یک زنجیره حیاتی تأمین مواد مورد نیاز برای عراق را تحت کنترل خود در‌خواهند آورد که مستقیم‌ به مرکز فرماندهی‌شان در رقه سوریه مرتبط می‌شود. این امر همچنین سبب می‌شود سد حدیثه، دومین سد بزرگ عراق به تصرف آن‌ها درآید.

البته در این میان، برخی مقامات عراقی بر این باورند، ‌هنوز احتمال حمله داعش به بغداد وجود ندارد، زیرا حدود ۶۰ هزار نیروی امنیتی دولتی، شامل سربازان، افسران پلیس و گروه‌های مسلح در خارج از بغداد موضع گرفته و آماده هستند؛ اما بسیاری از شهرهای اطراف تاکنون سقوط کرده‌اند و همین، ‌زمینه مناسبی ‌برای انجام حملات انتحاری و دیگر ‌حملات از سوی داعش علیه بغداد فراهم کرده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه